26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

XVII Konferencja Radomskiego Stowarzyszenia Oddziału Nauczycieli Matematyki

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

7 Marca 2020 w naszej szkole odbyła się XVII Konferencja Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

Nauczyciele matematyki z Radomia i powiatu radomskiego mieli okazję wysłuchać wykładów i brać udział w warsztatach.

Przedstawiciele SNM Pabianice pani Dorota Kraska przeprowadzała warsztat “Inspirowane pasją Davida Caina – Liczby w okienkach”. Przez wspólną analizę zadanego problemu doszliśmy do wniosków związanych z ciągiem Fibonacciego.

Nauczyciel ZST Radom pan Łukasz Gierek przedstawił bardzo ciekawą prezentację “Wirtualny świat brył”. Zaprezentował szerokie możliwości zastosowania aplikacji w czasie lekcji matematyki. Uczestnicy zajęć mieli okazję zobaczyć prace uczniów wykonane za pomocą drukarki 3D.

Przedstawiciel O.E.K. Pazdro wygłosił wykład “Poczucie humoru i zdrowy dystans w pracy nauczyciela matematyki” ilustrowany dowcipami matematycznymi. Panowie Tomasz Masłowski i Piotr Nodzyński SNM Toruń, wydawnictwo “Aksjomat” poruszyli temat “Kompetencje kluczowe, a matematyka”. Prelegenci nawiązali do wielu znanych dzieł sztuki, w których widać wyraźny wpływ matematyki. Jako ciekawostkę można podać, że pan Tomasz Masłowski jest autorem zborów zadań maturalnych, z których korzystają uczniowie naszej szkoły, a jego ojciec Stanisław Masłowski był nauczycielem Zespołów Szkół Energetycznych.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez przedstawicielkę Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, panią Agnieszkę Stępień to “Płaskie i przestrzenne. Jak kształtować wyobraźnię geometryczną”. Bardzo interesującymi akcentami były Wstawa “Mózg” zaprezentowana przez uczniów ZST pod opieką pana Tomasza Magnowskiego oraz wystawy fotografii wykonanych również przez uczniów ZST “Matematyka w obiektywie” pod opieką pani Urszuli Siczek i Lidii Krześniak.

Konferencja przebiegła w sympatycznej atmosferze zgodnie z dewizą Blaise Pascala “Matematyka jest dziedziną tak poważną, że nie wolno zmarnować żadnej okazji, by uczynić ją bardziej zabawną”.

Autor: Julita Piętocha

Skip to content