26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Radio ZST

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

Radio ZST

10 października 2022 roku w Zespole Szkół Technicznych im.T. Kościuszki w Radomiu została oficjalnie uruchomiona szkolna rozgłośnia radiowa. Na zaproszenie Dyrektora Pani Bernadety Kudas na uroczystość przybyli pani Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Agnieszka Grabska, Prezes radomskiego Oddziału SEP Marek Grzywacz reprezentujący sponsorów projektu, Proboszcz Parafii Świętego Wacława ksiądz Andrzej Tuszyński oraz przedstawiciele radomskich mediów, którzy mogli podziwiać profesjonalnie wyposażoną siedzibę Radia, wziąć udział w specjalnym wydaniu audycji oraz obejrzeć uroczysty koncert przygotowany przez uzdolnioną muzycznie młodzież ZST. W inicjatywę stworzenia szkolnej rozgłośni radiowej zaangażowali się sponsorzy: Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Radomiu, Polska Grupa Energetyczna Energia Odnawialna z siedzibą w Warszawie oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu.
Dzięki funduszom pozyskanym do projektu udało się urządzić studio radiowe i wyposażyć je w profesjonalny sprzęt radiowy : wzmacniacze, mikser, komputery, głośniki oraz wykonać instalację radiowęzłową. Jednocześnie dzięki wytrwałości i zaangażowaniu w realizację tego przedsięwzięcia pani Agaty Widery oraz pana Marka Miałkowskiego spełniły się marzenia przede wszystkim uczniów. Podczas uroczystego otwarcia rozgłośni mury naszej szkoły odwiedziły też lokalne media: Radio Plus, Echo Dnia.
Recenzję z wydarzenia oraz zdjęcia można obejrzeć w lokalnej prasie.
Radio Plus
Nasze Miasto
RadioZST jest miejscem dla każdego miłośnika muzyki i inżynierii dźwięku. Uczniowie zaangażowani w inicjatywę cyklicznie transmitują audycje słowno-muzyczne ,które są dostępne dla szerokiego grona słuchaczy podczas dwudziestominutowych przerw szkolnych. Zespół prowadzący Radio składa się z dwóch prężnie działających grup: grupy technicznej oraz grupy redakcyjnej. Dzięki owocnej współpracy uczniów i opiekunów, RadioZST może pochwalić się ciekawymi audycjami, w których poruszane są istotne kwestie z życia codziennego, przekazywane ważne komunikaty z życia szkoły, promowane są szkolne eventy, akcje charytatywne oraz recenzowane są wydarzenia z miasta.
Cała społeczność szkolna ma okazję zaangażować się w życie szkolnej rozgłośni radiowej poprzez proponowanie playlisty, dedykacje oraz wzięcie udziału w konkursach organizowanych przez rozgłośnię. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w rozwój RadioZST.

15.11.2022 roku młodzież zaangażowana w pracę szkolnej rozgłośni radiowej RadioZST wzięła udział w wycieczce do zaprzyjaźnionego Radia Plus. Uczestnicy mogli zapoznać się z profesjonalnym studio emisyjnym, w którym mogli zobaczyć w jaki sposób transmituje się wiadomości dla lokalnej społeczności Radomia oraz jak wygląda proces tworzenia takiej transmisji. Dziennikarka radomskiej rozgłośni radiowej opowiedziała uczniom o trudach i zaletach pracy w studio emisyjnym. Młodzi radiowcy poznali specjalistyczne programy, które na co dzień używane są w Radio Plus. Mogli na własne oczy i uszy doświadczyć jak ważny dla profesjonalnego radiowca jest czas. Przekonali się, że każdy etap audycji jest przygotowywany z należytą starannością i punktualnością. Następnie ksiądz Dyrektor Stanisław Piekielnik zaprowadził młodzież do tzw. newsroomu, czyli miejsca pracy dziennikarzy odpowiadających za treści emitowane w radio. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem zadawali pytania na temat dziennikarskiego życia, poznali kadrę pracującą w lokalnym radio. Dziennikarze Radia Plus byli bardzo serdeczni i chętnie podzielili się z młodzieżą ciekawostkami ze swojej codziennej pracy. Ksiądz Dyrektor uchylił rąbka tajemnicy i opowiedział o tajnikach pracy dziennikarza, który wyrusza w teren, aby zebrać materiały do artykułów. Największym zainteresowaniem wśród uczestników wycieczki cieszyło się studio montażowe. Pan Robert w niezwykle interesujący i zabawny sposób pokazał uczniom swoje dźwiękowe królestwo. Poznali tam zasady funkcjonowania stołu mikserskiego, mieli okazję posłuchać o profesjonalnych programach do obróbki dźwięku oraz zgłębić wiedzę na temat inżynierii dźwięku. Na koniec czekała na nas miła niespodzianka. Foto sesja na ściance Radio Plus oraz drobny upominek od Redakcji- firmowe smycze na klucze.

 

25 listopada 2022 roku pani Wiceprezydent m.Radomia Katarzyna Kalinowska odwiedziła naszą Szkołę. Celem tej bardzo miłej wizyty było przekazanie sprzętu multimedialnego na rzecz naszej szkolnej rozgłośni radiowej. Przekazany laptop przez panią Wiceprezydent to sprzęt nowej generacji o znakomitych parametrach, charakteryzujący się bardzo dobrymi kartami muzyczną i graficzną. W tej ważnej dla nas, tzn. dla szkolnego Radia ZST uroczystości, oprócz wspomnianej na wstępie Pani Katarzyny Kalinowskiej udział wzięli: pani Bernadeta Kudas, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, pan Marek Miałkowski nauczyciel koordynujący pracę rozgłośni oraz uczniowie tworzący trzon naszej rozgłośni: Olga Ślifirczyk, Aleksander Kozak z klasy 4A oraz Miłosz Pisarek i Kamil Chrzan z klasy 3A. Niestety z powodów osobistych w spotkaniu nie mogła uczestniczyć pani Agata Widera nadzorująca pracę rozgłośni radiowej. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze podczas którego pani Wiceprezydent miała okazję zapoznać się z bieżąca działalnością szkolnej rozgłośni radiowej.Bardzo życzliwie odniosła również się do pomysłu aby swym autorytetem mogła wesprzeć akcję organizowaną również w naszej Szkole: Kampania Białej Wstążki (White Ribbon Campaign), która jest największą na świecie międzynarodową kampanią, mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Akcja zorganizowana przez mężczyzn walczących z przemocą wobec kobiet jest prowadzona w ponad 60 krajach. Jest skierowana głównie do mężczyzn i chłopców, którzy przypinają białą wstążkę do ubrania. Biała Wstążka jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Jak wiadomo w Zespole Szkół Technicznych przeważająca część uczniów to chłopcy i młodzi mężczyźni oraz bardzo liczne męskie grono nauczycieli. Tak szerokie audytorium z całą pewnością nie pozostanie obojętne na ten przekaz, który mamy nadzieję będzie emitowany przez cały czas trwania w/w akcji. Pozostaje nam tylko uzgodnić termin i wystosować zaproszenie do Pani Wiceprezydent na nagranie w naszej szkolnej rozgłośni radiowej.

 

Skip to content