Szkolne koło LOP

Opiekun SK LOP Agnieszka Szeliga współpracuje z SU, Szkolnym Kołem Elektryków i Energetyków, biblioteką szkolną i opiekunem terenów zieleni w szkole Panią Marzeną Buczmą.

Dzięki tej owocnej współpracy ZST zajął II miejsce w konkursie „Najlepiej Pracujące Szkolne Koło LOP”.

W dniu 28.11.2019r w Zarządzie LOP w Radomiu odbyła się konferencja „65 lat w służbie ochrony przyrody” z okazji 65 rocznicy utworzenia Okręgu Radomskiego LOP.

Agnieszka Szeliga była jedną z osób, która otrzymała medal za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowania środowiska.

Liga Ochrony Przyrody jest organizacją ogólnokrajową. Zjazd organizacyjny odbył się 9 stycznia 1928r. Cele LOP-u związane są z popularyzowaniem wiedzy i działań na rzecz ochrony przyrody.

Sympozjum Eko-miasto

Dnia 1.02.2020r uczniowie z klas: 1T- Jakub Paździor i Kacper Rejczak; 1A- Olga Ślifirczyk i Giuseppe Latore uczestniczyli w sympozjum „Eko – miasto” organizowanym przez stowarzyszenie „Zielona Akcja”. Młodzież wspólnie z ekspertami pracowała na warsztatach pt „Razem zaplanujemy tereny zielone”. Ich zadaniem było wymienić problemy i braki w terenach zieleni Radomia oraz przedstawić możliwe zmiany. Mogli wcielić się w urbanistów i wyznaczyć mini system przyrodniczy śródmieścia. Efekty swojej pracy prezentowali przed obecnymi na sympozjum stowarzyszeniami, organizacjami, przedstawicielami SU szkół. Jak zawsze nasza młodzież wykazała się dużą aktywnością i kompetencjami. Kolejnym działaniem będzie sadzenie drzew na terenie Radomia w dniu 21.03.2020r. Gratulujemy zaangażowania i pomysłów.

Corocznie uczniowie ZST biorą udział w Ogólnopolskim konkursie dla Młodzieży Szkolnej „Mój Las” organizowanym przez SILID i Zarząd LOP w Radomiu. Uczniowie: Anna Kowalczyk kl 1Bg oraz Krzysztof Mirecki kl 1H zajęli III miejsce w etapie regionalnym XXXIII edycji konkursu „Mój Las”.

W ZST w ramach działalności SU, Wolontariatu, SK LOP, Szkolnego Koła Elektryków i Energetyków prowadzonych jest wiele działań związanych z ochroną środowiska i przyrody m.in. zbieranie plastikowych nakrętek dla chorych na EB dzieci, plastikowych butelek, zużytych baterii, aluminiowych puszek i metali kolorowych w celu finansowego wsparcia osób chorych i potrzebujących. Aby wykorzystać surowce wtórne takie jak papier zbierana jest makulatura, a uzyskane środki przeznaczone są na cele charytatywne np. zakup karmy dla zwierząt w radomskich schroniskach.

W ramach działalności Koła Elektryków i Energetyków organizowane są wyjazdy turystyczno–edukacyjne umożliwiające poznanie niekonwencjonalnych i konwencjonalnych źródeł uzyskiwania energii.

W celu upiększenia terenu wokół szkoły nasadzane są nowe drzewa m.in. dęby, krzewy i piękne jesienne krzewinki takie jak wrzosy oraz wiele roślin kwiatowych.

W roku szkolnym 2019/2020 SK LOP liczy 144 osoby. Członkowie biorą także udział w konkursach i szkoleniach organizowanych przez Zarząd LOP w Radomiu. Opiekunem SK LOP jest Agnieszka Szeliga.