26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Szkolne koło LOP

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

kwiecień 2021

W dniu 10.04.2021r. kolejny raz włączyliśmy się w ostateczną akcję likwidacji wyspy ciepła i przygotowanie pięknego terenu zieleni przy pawilonach na ulicy Kusocińskiego w Radomiu. Jesienią liczną grupą sadziliśmy graby pospolite. Teraz przestrzeń między nimi wypełniły róże marathon i miskanty chińskie. Ze względu na panujący lockdown z naszej szkoły pomagało tylko 2 uczniów z klasy 1P – Błażej Sułecki i Filip Łapka. W ten dzień była piękna pogoda i zaangażowanie chłopców w pracę było ogromne. Efekty naszych wspólnych działań są zadowalające i znacznie poprawiają oraz uatrakcyjniają Radom.

marzec 2021

Uczniowie ZST bardzo aktywnie działają w SK LOP oraz uczestniczą i osiągają doskonałe wyniki w konkursach organizowanych przez Zarząd LOP w Radomiu.

Uzyskanie I miejsca w konkursie „Najlepiej pracujące SK LOP” to wynik współpracy organizacji działających w szkole takich jak Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Techniki, Szkolne Koło Przedsiębiorczości na rzecz ochrony przyrody, dokarmiania zwierząt, organizowania miejsc wypoczynku dla młodzieży, zagospodarowania terenów zieleni wokół szkoły (zdjęcie nr 1).

Dyplom1

W konkursie „Czyste powietrze- Piękny świat”, zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiego filmiku, w którym ukazali niezwykle ważny aspekt, jakim jest dbanie o czyste powietrze. Efektem ich pracy było uzyskanie następujących wyników: I miejsce – Kacper Ośko kl.IVD, I miejsce – Filip Furciński kl. IA, II miejsce- Błażej Smorongiewicz kl. IB (zdjęcie nr 4). W tym konkursie brali udział także opiekunowie, których zadaniem było wykonanie scenariusza zajęć na w/w temat. Wysiłek i wkład pracy został doceniony i Pani Agnieszka Szeliga zajęła I miejsce dając dobry przykład swoim uczniom.

Konkurs „Mój las” towarzyszy nam od wielu lat. Tematyka związana z lasem, jego ochrona, możliwość wypoczynku i rekreacji zwłaszcza w czasie pandemii jest nam wszystkim bardzo potrzebna, bo właśnie w lesie możemy odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrza i zrelaksować się. Bardzo budujące jest, że młodzież swobodnie pisze o lesie i uczestniczy w konkursach związanych z lasem. W tym roku szkolnym Amelia Pikiewicz kl. 2A zajęła II miejsce, Aleksander Kozak Kl.2A i Tomasz Wolak kl. 1M otrzymali wyróżnienia

Dnia 26 września 2020r uczniowie Michał Celej i Giuseppe Latorre z opiekunem Agnieszką Szeligą w ramach Zielonej Akcji brali udział w sadzeniu drzew na osiedlu XV- lecia w Radomiu, przyczyniając się w ten sposób do likwidacji wyspy ciepła.

Drzewo posadzone w ramach tej akcji to Grab pospolity- Carpinus betulus (odmiana kolumnowa). ZOBACZ

Opiekun SK LOP Agnieszka Szeliga współpracuje z SU, Szkolnym Kołem Elektryków i Energetyków, biblioteką szkolną i opiekunem terenów zieleni w szkole Panią Marzeną Buczmą.

Dzięki tej owocnej współpracy ZST zajął II miejsce w konkursie „Najlepiej Pracujące Szkolne Koło LOP”.

W dniu 28.11.2019r w Zarządzie LOP w Radomiu odbyła się konferencja „65 lat w służbie ochrony przyrody” z okazji 65 rocznicy utworzenia Okręgu Radomskiego LOP.

Agnieszka Szeliga była jedną z osób, która otrzymała medal za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowania środowiska.

Liga Ochrony Przyrody jest organizacją ogólnokrajową. Zjazd organizacyjny odbył się 9 stycznia 1928r. Cele LOP-u związane są z popularyzowaniem wiedzy i działań na rzecz ochrony przyrody.

Sympozjum Eko-miasto

Dnia 1.02.2020r uczniowie z klas: 1T- Jakub Paździor i Kacper Rejczak; 1A- Olga Ślifirczyk i Giuseppe Latore uczestniczyli w sympozjum „Eko – miasto” organizowanym przez stowarzyszenie „Zielona Akcja”. Młodzież wspólnie z ekspertami pracowała na warsztatach pt „Razem zaplanujemy tereny zielone”. Ich zadaniem było wymienić problemy i braki w terenach zieleni Radomia oraz przedstawić możliwe zmiany. Mogli wcielić się w urbanistów i wyznaczyć mini system przyrodniczy śródmieścia. Efekty swojej pracy prezentowali przed obecnymi na sympozjum stowarzyszeniami, organizacjami, przedstawicielami SU szkół. Jak zawsze nasza młodzież wykazała się dużą aktywnością i kompetencjami. Kolejnym działaniem będzie sadzenie drzew na terenie Radomia w dniu 21.03.2020r. Gratulujemy zaangażowania i pomysłów.

Corocznie uczniowie ZST biorą udział w Ogólnopolskim konkursie dla Młodzieży Szkolnej „Mój Las” organizowanym przez SILID i Zarząd LOP w Radomiu. Uczniowie: Anna Kowalczyk kl 1Bg oraz Krzysztof Mirecki kl 1H zajęli III miejsce w etapie regionalnym XXXIII edycji konkursu „Mój Las”.

W ZST w ramach działalności SU, Wolontariatu, SK LOP, Szkolnego Koła Elektryków i Energetyków prowadzonych jest wiele działań związanych z ochroną środowiska i przyrody m.in. zbieranie plastikowych nakrętek dla chorych na EB dzieci, plastikowych butelek, zużytych baterii, aluminiowych puszek i metali kolorowych w celu finansowego wsparcia osób chorych i potrzebujących. Aby wykorzystać surowce wtórne takie jak papier zbierana jest makulatura, a uzyskane środki przeznaczone są na cele charytatywne np. zakup karmy dla zwierząt w radomskich schroniskach.

W ramach działalności Koła Elektryków i Energetyków organizowane są wyjazdy turystyczno–edukacyjne umożliwiające poznanie niekonwencjonalnych i konwencjonalnych źródeł uzyskiwania energii.

W celu upiększenia terenu wokół szkoły nasadzane są nowe drzewa m.in. dęby, krzewy i piękne jesienne krzewinki takie jak wrzosy oraz wiele roślin kwiatowych.

W roku szkolnym 2019/2020 SK LOP liczy 144 osoby. Członkowie biorą także udział w konkursach i szkoleniach organizowanych przez Zarząd LOP w Radomiu. Opiekunem SK LOP jest Agnieszka Szeliga.