26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

100 lecie Szkół Technicznych – podsumowanie jubileuszu

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

5 października 2019r. Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki świętował 100-lecie istnienia Szkół Technicznych w Radomiu. Powstała w 2002r. placówka połączyła  historię i tradycję Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Zespołu Szkół Energetycznych. Jubileusz 100-lecia Szkół Technicznych w Radomiu był dla absolwentów „Mechanika”, „Energetyka” i ZST okazją do spotkania z byłymi nauczycielami i kolegami ze „szkolnej ławy”, a dla nauczycieli – z byłymi uczniami i kolegami z pracy. Z okazji Jubileuszu została wydana okolicznościowa monografia szkoły.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godz. 9.30 w budynku szkoły przy ul. Limanowskiego poświęceniem przez Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Szkół Technicznych w Radomiu.

O godz. 10.00 w Katedrze ONMP w Radomiu została odprawiona przez Księdza biskupa Piotra Turzyńskiego uroczysta Msza św. w intencji absolwentów, nauczycieli – emerytów oraz obecnych uczniów i nauczycieli z błogosławieństwem na następne lata nauki. Uświetniły ją obecność pocztów sztandarowych szkoły (Zespołu Szkół Energetycznych, Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Technicznych) i zaprzyjaźnionych szkół, pieśni w wykonaniu szkolnego chóru oraz aktywny udział absolwentów, uczniów, rodziców, nauczycieli, nauczycieli-emerytów (czytania, składanie darów czy życzenia).

O godz. 12.00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Radomiu odbyła się uroczysta gala, którą prowadzili nauczyciele ZST: Agnieszka Owczarek i Tomasz Magnowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: posłowie: p. Anna Białkowska i p. Leszek Ruszczyk, przedstawiciele władz Radomia na czele z prezydentem Radosławem Witkowskim, z-cą prezydenta ds. oświaty p. Karolem Semikiem, z-cą prezydenta p. Konradem Frysztakiem. Obecna była także p. Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ksiądz Jarosław Wojtkun, radni Rady |Miejskiej w osobach: p. Marta Michalska – Wilk, przedstawiciele Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu w osobie: p. Wojciecha Żurowskiego i przedstawiciele związków zawodowych – p. Tomasz Korczak i p. Andrzej Stępnikowski.

Mieliśmy także przyjemność gościć prezesa Zarządu Radomskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT p. Krzysztofa Śmiechowskiego, prezesa radomskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich p. Wiesława Michalskiego, prezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich p. Zdzisława Kozdracha przedstawicieli Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych działających w Radomiu, oraz naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu p. Krzysztofa Jabłonkę, przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu, przedstawicieli Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu w osobach; p. Katarzynę Stanios i p. Annę Nojman.

Zaszczycili nas także swoją obecnością przedstawiciele Partnera Szkoły – firmy PGNiG TERMIKA SA: p. Justyna Wścieklicka – Pesce, p. Jacek Śliwczyński, p. Ewa Warska i p. Witold Kucharek, przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą zrzeszonych w Klastrze Metalowym przy Izbie Przemysłowo- Handlowej Ziemi Radomskiej reprezentowanych przez p. Janusza Trojanowskiego prezesa firmy GGG, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Energetycznych i Zespołu Szkół Technicznych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, obecni uczniowie, nauczyciele, nauczyciele – emeryci i pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz absolwenci. Gościem specjalnym był p. Józef Cymelski – najstarszy absolwent Szkół Technicznych – matura rocznik 1950.

W czasie gali mieliśmy możliwość podziękowania naszym sponsorom, do których należą: PGNiG TERMIKA SA,  Zakłady Automatyki Przemysłowej KOMBUD SA, JADAR, Fabryka Broni Łucznik, Kratki.pl, PGE Energia Odnawialna, PRONAR, PROZAMET, RADPEC, INTER – METAL, oraz Auto- Gaz Centrum.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęło przemówienie dyrektora Zespołu Szkół Technicznych – Bernadety Kudas, która przybliżyła stuletnią historię Szkół Technicznych oraz współczesne dokonania placówki rozpoznawanej w całym regionie. W czasie licznych przemówień zaproszonych gości dyrektor szkoły otrzymywała listy gratulacyjne, okolicznościowe życzenia oraz pamiątki przeznaczone dla szkoły (szczególnie od osób, które z przyczyn niezależnych nie mogły uczestniczyć w gali jubileuszowej).

Na scenie zostały również wręczone nagrody: Prezydenta Radomia: nagroda I stopnia za wybitne osiągnięcia dla Bernadety Kudas, nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej dla Anny Iwaniec, Joanny Krakowiak, Julity Piętochy i Tomasza Pakosza, nagroda Kuratora Oświaty dla Jolanty Płatos, nagrody dyrektora szkoły dla 58 nauczycieli ZST oraz srebrne medale SEP dla Edyty Kozłowskiej -Wolskiej, Jacka Kozyry i Jana Nitka.

W części artystycznej można było wspominać minione lata w czasie filmu ukazującego najciekawsze elementy historii szkoły na tle historii Polski (wg scenariusza p. Agnieszki Sochy) oraz „wędrować” po najwyższych górach świata wraz z Karolem Adamskim – absolwentem ZST, alpinistą, który ostatni rok zdobywał szczyty w koszulce z nazwą szkoły oraz kartką z pozdrowieniami dla uczniów i nauczycieli ZST. Galę uświetniły również występy artystów: zespołu akordeonistów składającego się z uczniów i nauczycieli ZST oraz reaktywowanego na czas Jubileuszu zespołu „Farady” składającego się z absolwentów Zespołu Szkół Energetycznych zasilonego przez obecnych uczniów. Koniec uroczystości uświetniła degustacja tortu ufundowanego przez rodziców uczniów kl.3T

Od godz. 15 w budynku szkoły przy ul. Limanowskiego można było obejrzeć wystawy okolicznościowe starych dokumentów oraz zdjęć ukazujących stuletnią historię szkoły oraz zwiedzić budynek szkoły, a w salach lekcyjnych spotkać się z kolegami i nauczycielami. Dla przybyłych gości został przygotowany przez uczniów i nauczycieli słodki poczęstunek.

Dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu można było również zwiedzić dawny budynek szkoły przy ul. Kościuszki, w którym jedynym śladem po „Mechaniku” są okolicznościowe tablice pamiątkowe wmurowane na ścianie szkolnego holu.

Uroczystości jubileuszowe zakończył Wielki Bal Absolwenta zorganizowany w Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym „U Grubego” Jedlińsk-Wielogóra.

Podczas uroczystości miał premierę 3 częściowy dokument przybliżający wybrane najciekawsze wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia: 

Część 1

Część 2

Część 3

 

Skip to content