26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Koncert z okazji Roku Tadeusza Kościuszki w Pałacu Prezydenckim

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

Z okazji Roku Tadeusza Kościuszki i jego 200-ej rocznicy śmierci, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wraz z Małżonką, Panią Agatą Kornhauser-Dudą w dniu 18 października 2017r. zaprosił przedstawicieli naszej szkoły do Pałacu Prezydenckiego na specjalny koncert poświęcony temu Bohaterowi. Parze Prezydenckiej szczególnie zależało na obecności uczniów szkół, których patronem jest Tadeusz Kościuszko.

Czuliśmy się bardzo wyróżnieni, że to właśnie nasza szkoła została wybrana do reprezentowania innych placówek oświatowych noszących to zaszczytne imię.

Do Warszawy udała się 9-osobowa grupa uczniów z panią dyrektor Bernadetą Kudas. Byli to najlepsi uczniowie wraz z grupą najlepszych sportsmenek zdobywającą laury nawet na Mistrzostwach Świata w konkurencjach lekkoatletycznych:

Krzysztof Bąk z klasy 3T,

Milena Czubak z klasy 4S,

Michał Czerski z klasy 2T,

Kacper Niewiadomski z klasy 3T,

Adrian Goździewski z klasy 4S,

Bartosz Wójcik z klasy 2M,

Joanna Hajdrowska z 3A,

Natalia Wosztyl z klasy 3A

oraz Martyna Kotwiła z klasy 3A.

 

Jednoczęściowy, około 60-minutowy koncert składał się z następujących kompozycji:

1. Tadeusz Kościuszko: 2 polonezy i walc – na fortepian

2. Karol Kurpiński: Fuga i Koda na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” – na fortepian

3. Ignacy Feliks Dobrzyński: Sekstet smyczkowy Es-dur op. 39

cz. II Menuetto. Allegro

cz. III Elegia. Andante espressivo e sostenuto

4. Karol Kurpiński: Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki – na kameralną orkiestrę i recytującego aktora

5. Fryderyk Chopin: Fantazja na tematy polskie A-dur na fortepian i orkiestrę

 

Wykonawcami byli:

Łukasz Krupiński – fortepian

Paweł Królikowski – recytator

Chopin University Chamber Orchestra (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina)

Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent

Po koncercie Para Prezydencka wszystkich uczestników wieczoru – artystów i słuchaczy – zaprosiła na poczęstunek.

Koncert transmitował Program 2 Polskiego Radia, a oglądać go można dzięki streamingowi na stronie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polskiego Radia.

Otwierając koncert, Prezydent przypomniał, że Tadeusz Kościuszko to nie tylko nieustępliwy polityk, wspaniały żołnierz i generał, który walczył o wolność Polski i niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale także niezwykle wszechstronny i utalentowany człowiek – był inżynierem, projektował ogrody, lubił rzeźbić, malować oraz komponować muzykę. W czasie koncertu publiczność mogła usłyszeć utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Kurpińskiego oraz samego Tadeusza Kościuszki. Prezydent podkreślił, że muzyka Tadeusza Kościuszki i naszych kompozytorów romantycznych stanowi element głębokiego polskiego dążenia do wolności.

Skip to content