26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Złota polska jesień w Pieninach.

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

W dniach 13 X 2016 do 16 X 2016 roku Koło PTTK przy Zespole Szkół Technicznych w Radomiu zorganizowało dla nauczycieli i sympatyków weekend w najstarszych górach Karpat – Pieninach. Zakwaterowanie mieliśmy w uroczo położonym schronisku PTTK „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych nad Dunajcem. Znajduje się ono u wrót Wąwozu Szopczańskiego, pod Trzema Koronami ( Okrąglica 982m n.p.m), co ułatwiło wiło nam wypady w kolejnych dniach na szlaki górskie. Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Trasa na Trzy Korony prowadziła Wąwozem Szopczańskim, przez przełęcz Szopka. Następnego dnia przeszliśmy atrakcyjnym widokowo niebieskim szlakiem przez grań Pieninek ( m.in. Czertezik 772 m n.p.m.) na Sokolicę (747 m n.p.m.) z reliktową sosną ( ok. 500 lat), pokonując niemałe trudności, ale naprawdę było warto. Widok z Sokolicy na przełom Dunajca jest uznawany za jeden z 10 najatrakcyjniejszych w Polsce. Kolejną atrakcją był niewątpliwie spływ Dunajcem do Szczawnicy, wzdłuż Drogi Pienińskiej. Wieczorem spotykaliśmy się na grillu przy schronisku. Ciepła i słoneczna pogoda przez cały czas pobytu, uroki złotej polskiej jesieni o tej porze roku sprawiły, że wszyscy uczestnicy będą długo wspominać pobyt w Pieninach.

Opracował Ireneusz Skóra

Skip to content