26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Nauczyciel ZST na konferencji #E2 Education Exchange w Singapurze

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

Tysiące nauczycieli i ekspertów zgromadzonych w programie Microsoft Innovative Educator Expert każdego roku spotyka się, by wymienić doświadczenia oraz podzielić się swoimi dokonaniami wypracowanymi z młodzieżą z całego świata. Tegoroczne spotkanie nieprzypadkowo ma miejsce w Singapurze, technologicznym zagłębiu innowacji.
Microsoft Innovative Educator Expert  to program skierowany do innowacyjnych nauczycieli stosujących nowoczesne technologie w nauczaniu. W naszej szkole jest ponad 20 MIEExpertów, jednym z nich a w zasadzie MIEFellow (czyli trenerem/opiekunem) jest Łukasz Gierek, który został wybrany do reprezentowania Polski na konferencji #E2 w Singapurze.
Sama konferencja to 310 nauczycieli z ponad 80 krajów na świecie, 70 trenerów oraz organizatorzy i obsługa konferencji co daje zawrotną sumę ponad 500 osób skoncentrowanych na współpracy i nowych technologiach. 
Jak wyglądała konferencja ? Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu
 
Jak można dostać się na taką konferencję, jakie warunki trzeba spełnić aby tam pojechać.
Jest to konferencja skierowana dla Microsoft Innovative Educator Expertów – czyli nauczycieli wykorzystujących na lekcji nowoczesne technologie. Co roku jest prowadzony nabór na nowych ekspertów, wystarczy aplikować- pokazać jak używa się technologii na lekcji. Aby pojechać na konferencję musiałem przejść przez swoiste eliminacje, które polegały na przygotowaniu koncepcji międzynarodowego projektu, drugim etapem było scharakteryzowanie swojej pracy i działań na rzecz społeczności lokalnej i międzynarodowej. Ponieważ w zeszłym roku kalendarzowym było mnóstwo działań w które byłem zaangażowany, od uczestnictwa w międzynarodowych projektach przez warsztaty na konferencji dla nauczycieli w Radomiu, a na skypeathonie kończąc – gdzie naszą szkołę odwiedziło ponad 15 różnych krajów w ciągu dwóch dnia, miałem dosyć rozbudowane portfolio. Stało się zostałem wybrany jako jeden z 5 MIEEFellow (Expertów trenerów) z obszaru CEE (Europa centralna i wschodnia) obejmującego 33 kraje. Więc to dosyć prestiżowe wyróżnienie.
Uczestniczył Pan w zeszłorocznej konferencji E2 Education Exchange w Toronto. Czym różniła się obecna konferencja od tej zeszłorocznej. I jaka była Pana rola na tegorocznej konferencji?
W tym roku mój wyjazd różnił się od uczestnictwa w tej samej konferencji w Toronto, ponieważ nie jechałem tam jako zwykły nauczyciel, a jako trener.  Miałem pod opieką międzynarodową grupę nauczycieli, która miała wykonać określone zadanie. W mojej grupie byli edukatorzy z Indii, Kostaryki, Brazylii, Meksyku oraz Wielkiej Brytanii. Dostaliśmy do rozwiązania zadanie z dziedziny myślenia komputacyjnego, konkretnie abstrakcji. Najprościej mówiąc mieliśmy „zhackować” istniejący szablon lekcji tak aby nawiązać do głównego wątku działań. Zadanie trudne i skomplikowane bo musiałem opanować różne charaktery i temperamenty, ukierunkować ich pracę na konkretny cel, a także dopilnować realizacji projektu.
Jak uczestnictwo w konferencji będzie miało wpływ na pracę nauczyciela w Polsce.
Samo E2 czyli Education Exchange – fantastyczne wydarzenie, miejsce, gdzie można poznać mnóstwo zaangażowanych innowacyjnych nauczycieli z ponad 80 krajów z całego świata. Czas, kiedy uczymy się od siebie – szacunku, współpracy, rozwijamy swoje umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, czas, w którym nie ma podziału kulturowego, rasowego czy komunikacyjnego – to tu wszyscy jesteśmy równi, jesteśmy „EDUbohaterami / EDUheroes”. Wiedza i kontakty zdobyte podczas E2 mają bardzo duży wpływ na rozwój kariery zawodowej nauczyciela, przede wszystkim na stworzenie nowych perspektyw dla swoich uczniów, rozpoczynając od wzbogacenia lekcji o treści tu zdobyte, a kończąc na współpracy międzynarodowej. Poprzednia konferencja E2 w Toronto otworzyła mi szerokie możliwości, z których do dzisiejszego dnia korzysta moja szkoła, uczniowie i społeczność polskich MIEExpertów

Co działo się jeszcze na konferencji?
Tego nie da się opisać, to trzeba po prostu przeżyć, takie stężenie innowacyjnych zaangażowanych nauczycieli z całego świata nie występuje nigdzie na żadnej innej konferencji. Bardzo prestiżowym i ważnym dla mnie  momentem było czas gdy zostałem przedstawiony na wykładzie otwierającym z imienia i kraju, jako jeden z przykładów nauczycieli wykorzystujących nowoczesne technologie, konkretnie platformę MS Teams. Kolejnym wyróżnieniem był banner z moim zdjęciem z zeszłego roku z konferencji E2 w Toronto, które było zapowiedzią dnia STEM – czyli wykorzystania informatyki w nauce przedmiotów ścisłych – takich jak chemia, fizyka itp.,  a także wywiad na oficjalnym kanale firmy Microsoft. Niemożliwe nie istnieje – to jest za mało powiedziane. 
Zapraszamy do obejrzenia poniższego video.
https://youtu.be/T7PtDQFUesk
Skip to content