26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Projekt Human Differences – czyli wszyscy jesteśmy równi.

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

W miesiącu maju grupa uczniów z Zespołu Szkół Technicznych pod opieką Pani Bożeny Czapli, Pana Łukasza Gierka oraz Pana Mariusza Utkowskiego bierze udział w międzynarodowym projekcie Human Differences. Organizatorem tego projektu jest znany i ceniony na świecie edukator Belg Koen Timmers (finalista Global Teacher Prize).

Human Differences projekt, podejmując tematy aktualne w naszej globalnej rzeczywistości, wzmacnia tolerancję na wyznaniowość i multikulturowość społeczeństw wśród uczniów zaangażowanych w prace nad projektem. Uczestnictwo w projekcie podniosło świadomość młodych ludzi, uwypuklając zagadnienia tak istotne jak rolę kobiet i ich miejsce we współczesnym świecie, dyskryminację rasową czy różnice wyznaniowe. Dodatkowo, korzystając z nowoczesnych technologii, kształcą umiejętność posługiwania się nimi.

Human differences- to projekt o zasięgu globalnym skupionym na uczniach. Uczniowie z 50 szkół ponad 37 krajów skupiają się w ciągu 5 tygodni na sposobie, w jaki ludzie się różnią. Podczas projektu uczniowie realizują 5 różnych tematów. W każdym tygodniu miesiąca maja tworzą film lub prezentację, mającą na celu przedstawienie tematyki projektu jakim są: niewidzialne ściany, nierówność płci, wojny. Czwarty tydzień projektu to rozmowa z innymi uczestnikami projektu. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych połączą się z uczestnikami ze Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Hiszpanii a także Japonii. Podczas video rozmowy razem będziemy zastanawiali się nad projektem, działaniami które mogą poprawić obecną sytuacje na świecie – zburzyć niewidzialne mury. Pierwsze trzy tygodnie to trzy filmy dotyczące tematyki projektu, które możecie obejrzeć poniżej. Natomiast filmy z innych krajów znajdują się na stronie humandifferences.com

W projekcie Human differences uczniowie rozmawiali z ludźmi na ulicy, z rodzicami, używali klocków Lego, animacji poklatkowej, śpiewali i tańczyli, chodzili na wycieczki, stworzyli maszynę równości itd. – wszystko to aby wyrazić swoje uczucia, W ostatnim tygodniu mieli Sesje Skype z innymi krajami. Uczniowie z krajów, które miały miejsce konfliktu w ciągu ostatnich dziesięcioleci, miały bezpośredni kontakt, odzwierciedlając to, co łączy ich, starając się znaleźć podobieństwa i budować mosty zamiast ścian. – mówi Koen Timmers, autor projektu.

Projekt Human Differences – to dla nas wielkie wyróżnienie, ponieważ Zespół Szkół Technicznych jest jedyną szkołą w Polsce i jedną z kilku szkół w Europie biorących udział w projekcie.  To wspaniałe doświadczenie dla nas jako nauczycieli, dla uczniów którzy mogą porozmawiać na bardzo poważne tematy ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, dowiedzieć się czy ich problemy są podobne do naszych i odwrotnie. Opiekunowie z naszej szkoły mogą poszczycić się tytułem MIEExpert jest to tytuł nadawany innowacyjnym nauczycielom, którzy wykorzystują nowoczesne technologie w nauczaniu. W naszej szkole jest kilka osób które mogą pochwalić się takim tytułem – w końcu Zespół Szkół Technicznych jest Microsoft Showcase School -to zobowiązuje – mówi Łukasz Gierek koordynator projektu.

 Rewelacyjne doświadczenie, to możliwość zdobycia nowych kontaktów, pokazania innym nauczycielom, że technologia nie jest barierą, jest pomocną dłonią w kontaktach z innymi. Przygotowania naszych uczniów, zaangażowanie, praca, którą włożyli w projekt i z jaką pasja podchodzili do rozmów z innymi uczestnikami powoduje, że można powiedzieć tylko jedno: warto było! – Mariusz Utkowski nauczyciel przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół Technicznych

Mamy możliwość poznania nowych kultur i tradycji, nawiązać nowe kontakty , które posłużą wymianie doświadczeń między nauczycielami. Doświadczenie nabyte w tym projekcie na pewno przełoży się na poprawę jakości nauczania wzbogacając warsztat pracy nauczyciela.

Zaangażowanie w projekt jest jednocześnie poszerzeniem oferty skierowanej do ucznia naszej szkoły. Dzięki temu uczniowie stają się bardziej wrażliwi, świadomi swoich ról i otwarci na nowe wyzwania. – mówi Bożena Czapla, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Technicznych

Projekt pozwala nam na lepsze zapoznanie się z pewnymi problemami w naszym świecie, a dzięki współpracy poznajemy wiele nowych osób i kultur. Ja z wielkim zaciekawieniem czekam na rozmowę z Japonią i Hiszpanią, liczę, że kontakt, który nawiąże z uczestnikami projektu zaowocuje w przyszłości- mówi Kacper Czubiński, uczeń klasy 3 w Zespole Szkół Technicznych uczestnik projektu.

 

Tydzień pierwszy

Tydzień drugi

Tydzień trzeci

Wszyscy jesteśmy wszyscy równi.

 

Skip to content