26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Ogólnoświatowa inicjatywa BBC micro:bit w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu.

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

Od kilku już lat uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu biorą aktywny udział w projekcie Hour of Code (https://code.org/learn). Jest to przedsięwzięcie organizowane rok rocznie na całym świecie, a jego ideą jest popularyzacja nauki programowania oraz logicznego myślenia, wśród dzieci i młodzieży. Zostaliśmy dostrzeżeni jako aktywni uczestnicy ogólnoświatowej inicjatywy Hour of Code i w styczniu 2017 roku otrzymaliśmy od ww organizacji 10 zestawów do nauki programowania. Zestaw ten to produkt wprowadzany na całym świecie z inicjatywy BBC. Początkowo wykorzystywano go do nauki programowania głównie w Wielkiej Brytanii. Później dostrzeżono jego możliwości również poza granicami królestwa i dzisiaj możemy go używać na wszystkich kontynentach.

Zestaw składa się z programowalnego modułu, przyłącza do komputera, tabletu czy telefonu komórkowego oraz elementu zasilania. Dzięki własnemu zasilaniu urządzenie może pracować niezależnie. Każdy moduł wyposażony jest w 25 świecących diod oraz dwóch programowalnych przycisków. Istnieje możliwość rozszerzenia zestawu o elementy typu czujniki czy silniczki tak, aby stworzyć młodym programistom większe możliwości wykorzystania urządzenia.

Programowanie urządzenia odbywa się przy pomocy platformy online http://microbit.org/code/. Mamy tu do wyboru kilka języków programowania: Microsoft PXT, Python, JavaScript czy Microsoft Touch Develop. Wybierając najbardziej pasujące nam środowisko możemy w bardzo prosty sposób tworzyć kod źródłowy. Generowany kod wynikowy jest następnie kopiowany do urządzenia i od tego momentu można się nim posługiwać.

W praktyce będzie go można zobaczyć w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu podczas zajęć dodatkowych dla gimnazjalistów, które odbywać się będą w kolejne soboty począwszy od miesiąca marca. Uczniowie będą mogli samodzielnie zaprogramować urządzenie i sprawić, aby wykonywało ono przypisane im zadania.

Więcej informacji na temat projektu BBC micro:bit na stronie: http://microbit.org/ oraz https://microbitpolska.org/pl/.

 

Skip to content