26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Erasmus Irlandia

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

Erasmus+ mobilność uczniów i nauczycieli

23.04.2022

23.04.2022 grupa uczniów ZST z kierunku technik informatyk wraz z opiekunami rozpoczęła wyjazd na praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus+.

Na lotnisko w Modlinie dotarliśmy bez problemów. Czekała nas odprawa i lot do Dublina. Dla wielu uczestników był to pierwszy lot samolotem w życiu. Takich doświadczeń się nie zapomina. Lot przebiegł spokojnie i po trzech godzinach dotknęliśmy irlandzkiej ziemi. Z Dublina droga do Sligo zajmuje około 3 godzin. W tym czasie podziwialiśmy widoki pięknej, zielonej Irlandii.

Po przyjeździe powitała nas Tara, koordynator praktyk w Sligo, z mężem Jimim i rodziny, u których będziemy gościć przez kolejne 4 tygodnie. Irlandczycy okazali się niezwykle mili i życzliwi, dbają o gości jak o swoją rodzinę. Jedzenie i warunki lokalowe są bardzo dobre.

W Irlandii obowiązuje język angielski. Jest to świetna okazja do doszkolenia swoich umiejętności językowych. Rozmowy z rodzinami, z koordynatorami i pracodawcami odbywają się wyłącznie po angielsku. Wszyscy sobie świetnie radzą.

Drugiego dnia, w niedzielę, odbyło się spotkanie informacyjne z Tarą w Centrum Informacyjnym w Sligo. Uczestnicy uzyskali podstawowe informacje o życiu i pracy w Irlandii. Po spotkaniu zwiedziliśmy Sligo. Jest to około 20 tysięczne miasto, spokojne, bardzo pięknie położone nad samym morzem. Ruch lewostronny potrafi zaskoczyć.

W poniedziałek i wtorek mieliśmy lekcje języka angielskiego z irlandzką nauczycielką Matyldą, z którą te kilka godzin było czasem super nauki i zabawy! Przed uczniami pierwszy dzień u pracodawców! Jest to wyzwanie zarówno językowe, jak i zawodowe, ale wszyscy są bardzo pozytywnie nastawieni i zmotywowani. W sobotę dzień wolny, a w niedzielę wyruszamy na wycieczkę w okolice Sligo.

 

W ramach wyjazdu Erasmus+ w wolny weekend nasi uczniowie wraz z opiekunami mieli przyjemność zwiedzić hrabstwo Sligo. Pierwszą atrakcją był piękny wodospad Devil’s Chimney Waterfall, irl. Sruth in Aghaidh an Aird – płynący w górę. To najwyższy wodospad w Irlandii z pionowym spadkiem 150 metrów, płynący ze szczytu karbonowych wapiennych klifów wznoszących się ponad 500 metrów nad poziomem morza. Ze szczytu można podziwiać przepiękne widoki na jezioro Glencar Lough. Następnym punktem wyprawy był wodospad w Glenariff Forest Park. To park leśny udostępniany dla turystów.

Kolejną atrakcją była podróż wzdłuż pasma gór Dartry Range ze wspaniałą 526-metrową górą Ben Bulben, irl. Binn Ghulbain – szczyt w kształcie szczęki, jedną z najsłynniejszych gór w Irlandii. Ben Bulbin to przykład góry stołowej, o stromych, pionowych niemal zboczach i płaskim jak stół wierzchołku.

Ostatnim etapem wyprawy był przepiękny Półwysep Mullaghmore! Mullaghmore Head (irl. An Mullach Mór) to półwysep, z którego rozciągają się niezapomniane widoki, w tym na zamek Classiebawn Castle. Nad brzegiem Atlantyku znajdują się wysokie, strome  klify. Poniżej półwyspu znajduje się maleńka wioska z szeroką, piaszczystą plażą.

To była dla wszystkich niezwykła wyprawa!.

Realizacja praktyki zawodowej w Irlandii.

Uczniowie ZST w ramach wyjazdu Erasmus+ realizują praktyki zawodowe w kilkunastu firmach w Sligo: Adventuro , Daragh Kerrigan Creative Designs, EU Mobility and Training Ltd, GF4U, Kudos Health, Prevention is Better, Sligo Weekender, Sligo Wood flooring, Tech Mac, Wild Atlantic Internship Training.

Do ich zadań zawodowych należą min. diagnostyka i naprawa podzespołów, modernizacja komputerów stacjonarnych i  laptopów, naprawa tabletów i innych urządzeń IT, instalacja i konfiguracja systemów operacyjnych, projektowanie stron www, projektowanie grafiki, administrowanie serwisami, przetwarzanie danych cyfrowych, digitalizacja dokumentów oraz wykorzystywanie różnych aplikacji użytkowych stosowanych do wykonywania zadań zawodowych. Uczniowie nabywają umiejętności pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Poznają specyfikę organizacji pracy w Irlandii. Każdy uczeń doskonali umiejętności językowe z zakresu komunikacji społecznej oraz z języka angielskiego zawodowego.

Praca w firmach i pobyt za granicą daje uczniom możliwości nabycia umiejętności i kompetencji miękkich (ang. soft skills), takich jak zdolności adaptacyjne, poznawcze i komunikacyjne, kreatywność, krytyczne myślenie, umiejętności rozwiązywania problemów. Praktyki pozwalają na nabywanie przez uczniów kompetencji społecznych i personalnych, m.in.  przestrzeganie zasad kultury i etyki oraz współpracy w zespole, umiejętności organizacji pracy, komunikacji z przełożonymi i współpracownikami oraz oceny wykonywanej pracy.

Uczniowie pracują w firmach zgodnie z organizacją pracy w Irlandii od godziny 9 do 17 z godzinną przerwą na lunch. Właściciele firm są pod dużym wrażeniem pracowitości i zaangażowania naszych uczniów oraz ich wiedzy i umiejętności zawodowych, a także kultury osobistej i znajomości języka angielskiego.

20.05.2022

W dniu 20.05.2022 r. zakończyły się zawodowe praktyki w Irlandii, w których uczestniczyli uczniowie klasy 3B technikum informatycznego. Był to czas intensywnej nauki, pracy i zabawy. Nasi uczniowie wykazali się odpowiedzialnością, kreatywnością i zaangażowaniem. Byli zawsze uprzejmi i pomocni. Wykonywali swoje obowiązki z dużą starannością i zapałem.

Do zadań zawodowych jakie wykonywali, należało diagnozowanie i naprawa sprzętu komputerowego, instalacja i konfiguracja systemów operacyjnych, projektowanie stron internetowych, aktualizacja serwisów internetowych, administrowanie systemami firm, digitalizacja dokumentów oraz tworzenie i edycja grafiki i multimediów.

Jednym z ciekawszych projektów, jaki realizowali nasi uczniowie było stworzenie strony internetowej, zawierającą pomocne informacje dla osób z Ukrainy. Wśród nich znajdowały się dane na temat możliwości znalezienia pracy, odbycia kursów języka angielskiego, uzyskania pomocy organizacji charytatywnych i rządowych. W ostatnim tygodniu praktyk Maciek, Kacper i Janek zaprezentowali na spotkaniu z uchodźcami z Ukrainy w Strandhill  efekty swojej pracy – stronę internetową. Podczas spotkania zebrali opinie i informacje zwrotne, które pomogły im w ulepszeniu strony i zwiększeniu jej funkcjonalności. Dziewczęta – Patrycja i Natalia otrzymały od pracodawcy list z podziękowaniem za ich pracę i zaangażowanie, natomiast w uznaniu za ogromną pomoc, Dominika i Filip zostali uwiecznieni na łamach dziennika Sligo Weekender. Wszyscy pracodawcy byli pod dużym wrażeniem umiejętności zawodowych naszych uczniów. Dzięki praktykom w Irlandii uczniowie zdobyli doświadczenie i umiejętności zawodowe, poznali normy pracy za granicą, poszerzyli także swoją wiedzę w zakresie mobilności zawodowej, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Młodzi ludzie zwiedzili także ciekawe i piękne miejsca, poznali wspaniałych ludzi, doskonalili kompetencje kluczowe, w tym związane z umiejętnością posługiwania się językiem obcym oraz współpracą w zespole.

W ramach pobytu na praktykach uczniowie ZST mieli możliwość zwiedzenia także stolicy Irlandii Dublina.

Dublin to największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Dublin ma bardzo bogatą historię, ale współcześnie kojarzony jest jako nowoczesna metropolia oraz zagłębie technologiczne. 

Uczniowie zwiedzili historyczne centrum Dublina, dzielnicę Temple Bar oraz założone w 1592 roku Trinity College (Kolegium Trójcy Świętej) z jedną z najwspanialszych bibliotek świata. Poznali historię Molly Malone, której pomnik jest obowiązkowym punktem odwiedzin dla turystów. Wizytę w Dublinie zakończyli spacerem po deptaku Grafton Street – głównej ulicy handlowej, na której można posłuchać ulicznych grajków.

 

02.07-09.07.2022

W dniach 02.07-09.07.2022 odbyła się mobilność nauczycieli do Sligo w Irlandii w ramach akredytowanego projektu Erasmus+. Sześciu nauczycieli przedmiotów zawodowych informatycznych wzięło udział w szkoleniu „Introduction to Android Mobile Application Development”. W ramach szkolenia nauczyciele zapoznali się ze środowiskiem Android Studio i SDK. Poznali składnię języka Java. Nauczyli się tworzyć i korzystać z emulatorów systemu Android. Podczas kursu dowiedzieli się jak tworzyć i edytować pliki projektu, tworzyć aplikacje wieloekranowe i publikować swoje aplikacje. Nie tylko poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności z zakresu programowania, ale również rozwinęli kompetencje językowe, poznali kulturę i obyczaje panujące w Irlandii. W ciągu pobytu w Sligo poznali zadziwiającą przyrodę tej pięknej zielonej wyspy. Zwiedzili wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, klify Slive League i wodospad Glencar. Nauczyciele wrócili do Polski z bogatym bagażem doświadczeń, który daje im nowe możliwości w sferze osobistej i zawodowej.

 

 

Skip to content