26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

ERASMUS+ w Portugalii

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

W dniach 21-26 lutego 2022r. odbyła się trzecia krótkoterminowa wymiana uczniowska w ramach projektu ERASMUS+ pt. „Opening Students’ and Teachers’ Minds to the Digital World”. Tym razem zostaliśmy ugoszczeni przez szkołę partnerską z miejscowości Bragança w północnej części Portugalii.

Nasza szkołę reprezentowało 5 uczniów – Nikola Mortka z kl. 2B oraz Błażej Grosiak, Jan Juszkiewicz Jakub Laskowski i Sebastian Szymański z kl. 4B. Opiekunami wycieczki byli: p. Elwira Mortka i p. Paweł Wilk.

Gospodarze – zarówno szkoła, jak i rodziny przyjmujące uczniów – wykazali się pomysłowością, gościnnością i zaangażowaniem, a wszystko po to, aby nasz pobyt w pięknej Portugalii był wydarzeniem wyjątkowym.

W trakcie wyjazdu – a szczególnie w czasie wycieczki do Porto – mogliśmy podziwiać piękno portugalskiej ziemi obfitującej w gaje oliwne, winnice, sobreiro, czyli dęby korkowe, a także urokliwą architekturę wzbogaconą błękitno-białymi kafelkami zwanymi azulejos. Karmiono nas wybornie, przepysznymi lokalnymi specjałami takimi jak: pastéis de nata (budyniowe tartaletki wypełnione pachnącym wanilią kremem), bacalhau (zapiekanka z dorsza z jajkiem i ziemniakami), francesinha – (piramida z wędlin, kiełbas, parówek i mięsa smażonego, otoczona chlebem tostowym, na wierzchu z żółtym, stopionym serem, polana sosem piwno-pomidorowym, w wianuszku z frytek) oraz wieloma innymi potrawami przygotowanymi zarówno przez rodziny goszczące jak i szefów kuchni.

Większość czasu jednak wypełniała nam realizacja zadań projektowych, takich jak:

  • w wypadku uczniów – prezentacje o szkole (każdy kraj osobno), wprowadzenie do zagadnień rzeczywistości rozszerzonej i jej wykorzystanie w życiu codziennym i szkolnym;
  • w wypadku nauczycieli – poznanie nowych form i metod pracy, takich jak szerokie wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz aplikacji internetowych.

Chociaż nauczyliśmy się podstawowych słów i zwrotów w języku portugalskim, to głównym językiem jakim posługiwali się uczestnicy projektu był angielski, więc w czasie wizyty mogliśmy rozwinąć umiejętność posługiwania się tym językiem w sytuacjach życiowych, w czasie wystąpień publicznych oraz rozmawiając z kolegami i koleżankami z czterech krajów partnerskich (Włochy, Portugalia, Holandia i Hiszpania).

Czas spędzony w Portugali upłynął niezwykle szybko. Wspomnienia i kontakty z ludźmi poznanymi w czasie wizyty pozostaną z nami na bardzo długo, a być może na zawsze. Bardzo dziękujemy naszym portugalskim przyjaciołom za wyjątkowe przeżycia, dyrekcji szkoły za umożliwienie przeprowadzenia projektu, a Unii Europejskiej za możliwość zdobycia nie tylko wiedzy, ale i cennego doświadczenia życiowego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Uczestnicy wymiany – uczniowie i nauczyciele ZST w Radomiu.

Skip to content