26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Uroczystości z okazji utworzenia getta w Radomiu i Powstania w gettcie warszawskim.

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

19 kwietnia młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych im Tadeusza Kościuszki w Radomiu złożyli kwiaty i zapalili znicz u stóp pomnika ku czci Żydów radomskich pomordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej. Monument  jest  usytuowany na placu przy ulicy Mordechaja Anielewicza, w miejscu dawnej synagogi. Pomnik zbudowany według  projektu Jakuba Zajdensznira , odsłonięto w 1950 roku. Od 2013 roku opiekuje się nim nasza szkoła.
W uroczystościach wzięła udział młodzież klasy pierwszej Technikum Elektrycznego, pod opieką nauczycieli mgr Pawła Wolskiego i mgr inż. Edyty Kozłowskiej-Wolskiej.
W kwietniu 1941r  powstało radomskie getto. 19 kwietnia postanowiliśmy uczcić symboliczne pamięć radomskich Żydów, pomordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich, jak  również rocznicę wybuchu Powstania w  warszawskim getcie. Na czele tego powstańczego zrywu stał Mordechaj Anielewicz . Będziemy pamiętać o tych mieszkańcach Radomia, którzy tak tragicznie odeszli z naszego miasta, ale pozostali w naszej pamięci

Skip to content