26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Wizyta we Francji

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

W dniach 21-28 marca 2012 roku 8 uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki wraz z opiekunami Beatą Markiewicz i Ireneuszem Skórą gościło w zaprzyjaźnionej szkole Lycee Les Lombards w Troyes we Francji. Koordynatorem  wyprawy był dyr. Artur Rudnicki. Podróż samolotem w obie strony stanowiła dodatkową atrakcję. Na lotnisku Beauvais pod Paryżem zostaliśmy przywitani przez Bruno Fraval. Z okien mikrobusa podziwialiśmy piękną Francję. Przed szkołą w Troyes powitali nas Francuscy uczniowie i ich rodzice. Następnego dnia rano oficjalnie powitała nas dyrekcja szkoły. Przez kolejne dni młodzież w dwuosobowych grupach brała udział w zajęciach w ramach projektu, uczestniczyła w lekcjach przedmiotowych swoich kolegów i koleżanek z Francji. Zapoznali się z topografią szkoły i poznali francuski system edukacji. W nowej kantynie mogliśmy codziennie spożywać lunch. Oprócz zajęć dydaktycznych  w programie było zwiedzanie starówki Troyes, spotkanie z metrem miasta, wizyta w szkole wyższej Universite Technologie Troyes . W sobotę podziwialiśmy zabytki Paryża: Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Plac Zgody, Luwr ze słynną Mona Lizą i Katedrę Notre Dame. Dużą atrakcją wymiany była wycieczka do Chassenay d’Arce Champagne, gdzie produkuję się oryginalnego szampana, bo przecież Troyes położone jest w Regionie Champagne. Poznaliśmy kolejne etapy produkcji szampana, począwszy od winnicy, poznaliśmy cały proces technologiczny i aparaturę do jego produkcji.
Wszystkie projekty i wrażenia z pobytu we Francji zostały zaprezentowane w ostatnim dniu wizyty w formie prezentacji multimedialnej. Od dyrekcji szkoły w Troyes otrzymaliśmy pamiątkową statuetkę. Podczas pobytu nawiązały się przyjaźnie polsko-francuskie i z niecierpliwością będziemy oczekiwać wizyty koleżanek i kolegów z Francji w Radomiu już  12 marca. My także przyjmiemy ich z taką samą życzliwością i gościnnością jak oni.
Opracował Ireneusz Skóra

Skip to content