26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Erasmus + Open Students …

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

Projekt pt. “Open Students’ and Teachers’ Minds to the Digital World” (Otwieranie umysłów uczniów i nauczycieli – uczenie i nauczanie na sposób europejski) zaliczany do partnerstw strategicznych programu ERASMUS+ tworzy 5 krajów z Unii Europejskiej: Włochy (Malls) – koordynator, Polska (Radom), Holandia (Ridderkerk), Hiszpania (Sewilla) oraz Portugalia (Braganca).

Czas trwania projektu przewidziano na 24 miesiące, począwszy od października 2019r.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie posiadanych kompetencji cyfrowych w procesie edukacyjnym zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

W przedsięwzięciu weźmie bezpośredni udział 20 uczniów oraz 4 nauczycieli. Przewidziano pięć spotkań szkoleniowych, w których będą uczestniczyć grupy z każdego zaangażowanego kraju złożone z 5 uczniów i 2 nauczycieli. Na początki i końcu projektu odbędą się także krótkie wizyty treningowe dla nauczycieli – koordynatorów.

Planowany jest także szerszy dostęp do zadań, materiałów, komunikatorów dla całej społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Dlatego serdecznie zapraszamy chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły do udziału w projekcie.

Wszelkie zaplanowane zadania będą wymagały zarówno fizycznego kontaktu z uczestnikami z krajów partnerskich, jak i posługiwania się nowoczesnymi technologiami w trybie on-line. Uczniowie będą poznawać i urzywać narzędzi takich jak: flipsnack, WordPress, bookcreator, HP Reveal App, Actionbound App, Popplet, itp. w celu rozwoju kluczowych kompetencji. Wszyscy uczestnicy będą posługiwać się językiem angielskim nie tylko w czasie wizyt, ale także w kontaktach na platformie TwinSpace. Ponadto, udział w projekcie da możliwość zawarcia nowych znajomości z rówieśnikami z innych krajów, wymianę doświadczeń oraz zetknięcie się z inną kulturą, stylem życia i, być może, otworzy nowe perspektywy oraz wpłynie na plany życiowe.

Zespół koordynujący działania projektowe / osoby do kontaktu:

Edyta Zielińska, Małgorzata Krajewska, Dorota Sadłowska, Katarzyna Grabowska, Marek Skrok, Elwira Mortka

Holandia.

Projekt Erasmus+ pt. „Opening Students’ and Teachers’ Minds in the Digital Worlds” trwa już od października i od tego czasu wykonaliśmy zadania przewidziane w planie. Na początku wybraliśmy grupę 30 uczniów chętnych do pracy w tym przedsięwzięciu. Kolejnym etapem było stworzenie logo projektu oraz przedstawienie propozycji na wizycie szkoleniowej dla nauczycieli, która odbyła się w dniach 4-8 listopada 2019r. w Holandii. W czasie spotkania w Ridderkerk p. Edyta Zielińska i p. Elwira Mortka miały okazję przyjrzeć się niderlandzkiemu systemowi edukacyjnemu, a także uczestniczyć w szkoleniach z zakresu IT oraz wykorzystania urządzeń Ipad na lekcjach.

Następnym dużym wydarzeniem jest wyjazd w listopadzie 5 uczniów wraz z nauczycielami do Sewilli. Sprawozdanie z tego spotkania umieścimy na szkolnej stronie Internetowej zaraz po przyjeździe.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pobytu w Holandii.

W dniach 25-29 listopada 2019r., w ramach projektu „Opening Students’ and Teachers’ Minds to the Digital World”, przedstawiciele naszej szkoły (pięcioro uczniów z klasy 1Tg oraz p. Katarzyna Grabowska i p. Edyta Zielińska) wyjechali do Sewilli. Gospodarzem spotkania była hiszpańska szkoła IES Punta del Verde, która oprócz nas gościła również studentów z Włoch, Portugalii i Holandii. Tematem wiodącym szkolenia było „Opowiadanie historii cyfrowej”. Po wykładzie p. Audrey Rajah, który zainspirował uczniów siłą cyfrowej narracji, hiszpańscy nauczyciele z działu IT zorganizowali warsztaty z nauki cyfrowych aplikacji do tworzenia swoich historii (Utellstory.com). Historie zostały stworzone przez grupy międzynarodowe po wizycie w Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla i kompleksie pałacowym Alcázar. Kolejnym etapem międzynarodowego spotkania była aktywność tzw. scavenger hunt (gra miejska) na jednym z piękniejszych miejsc w Sewilii – plaza de España, gdzie młodzież wraz z nauczycielami poszukiwali odpowiedzi na pytania związane z historią Hiszpanii. Międzynarodowy meeting w Sewilli zakończyła dwujęzyczna lektura poetycka. Motywacja i zaangażowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli ze wszystkich krajów partnerskich były znakomitym początkiem „otwarcia” umysłów wszystkich uczestników tego projektu.

W pierwszym tygodniu kwietnia zaplanowano kolejne spotkanie w ramach projektu i będzie się ono odbywało w naszej szkole!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pobytu w Hiszpanii.