26-600 Radom, ul.Limanowskiego 26/30
48 362-81-85

Erasmus+ 2023 Irlandia

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, ul. Limanowskiego 26/30

Regulamin kwalifikacji Erasmus+ 2023

 

Relacja uczestników praktyk zawodowych w Mallow w Irlandii 08.05.2023-02.06.2023 w ramach projektu Erasmus+ nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000052040

 

Uczniowie naszej szkoły, z klas 4A, 4N oraz 4M w ramach projektu Erasmus +, przebywali od 8 maja do 5 czerwca na 4 tygodniowych praktykach zawodowych w Mallow w Irlandii. Przez ten czas zdobyli nowe umiejętności zawodowe i interpersonalne. Wzbogacili swoją wiedzę na temat kultury, tradycji i historii Irlandii. Udoskonalili znajomość języka angielskiego. W dniu 02.06 na terenie zabytkowego zamku odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów i zakończenie naszej przygody.  

Miło nam było otrzymać poniższy list, który został przesłany przez rodzinę goszczącą 4 uczniów z klasy 4A. List dotyczy następujących uczniów: 

  • MIKOŁAJ DERLECKI 
  • MATEUSZ DRAB 
  • KRYSTIAN KONOPKA 
  • ŁUKASZ LADA 

“Nasza rodzina gości uczniów od wielu lat i chciałbym poinformować szkolną społeczność wyżej wymienionych uczniów, że goszczenie ich w naszym domu było absolutną przyjemnością i w 100 procentach pozytywnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Chłopcy potrafili szybko odnaleźć się w irlandzkiej kulturze i naszym życiu rodzinnym. Są fantastycznymi ambasadorami Polski, chlubą swoich rodziców, a także szkoły, którą reprezentują. Ci czterej chłopcy byli bardzo pomocni i uprzejmi przez cały pobyt. Byli więcej niż chętni do pomocy w domu, bardzo uprzejmi, schludni i punktualni. Jest to świadectwo doskonałego wychowania i wykształcenia, jakie otrzymali. Ich poziom języka angielskiego jest doskonały. Na koniec chciałabym powiedzieć, że naprawdę było dla nas pozytywnym doświadczeniem gościć ich w naszym domu, a zarówno ich rodzice, jak i szkoła powinni być z nich bardzo dumni, za ich zachowanie, uprzejmość, maniery i pozytywne perspektywy na przyszłość. 

Oryginał listu [PDF]

Życzymy tym czterem chłopcom wszystkiego najlepszego i jasne jest, że gdy tylko znajdą zatrudnienie, będą bardzo pozytywnym dodatkiem do firmy, do której dołączą.” 

Jesteśmy dumni z naszych chłopców i życzymy samych sukcesów w szkole i poza nią. 

 

Grupa uczniów odbywających praktyki w Irlandii sobotni dzień spędzili na południowym wybrzeżu Irlandii w malowniczej miejscowości Ardmore. Wioska rybacka uważana jest za najstarszą osadę chrześcijańską w Irlandii. Główną atrakcją tego miejsca są piękne klify oraz urzekająca, wszechobecna natura z bajkowymi widokami. Nie zabrakło też odważnych, którzy skorzystali z morskiej kąpieli. Kolejnym etapem wyprawy był Cobh – portowe miasto na południowym wybrzeżu hrabstwa Cork, gdzie znajduje się jedyny w Irlandii terminal wycieczkowy. Stąd też w ostatnią podróż wypłynął Titanic. Na najwyższym punkcie miasta stoi St Colman’s, kościół katedralny, który jest jednym z najwyższych budynków w Irlandii, stojący na 91,4 m.

 

Trzeci tydzień praktyk w Irlandii minął nam szybko. Uczniowie sumiennie zajęli się realizacją powierzonych im zadań. Programowali strony internetowe, zajmowali się naprawą i montowaniem okablowania i kamer internetowych, montowali panele fotowoltaiczne i pracowali przy obróbce części maszyn rolniczych. Zasłużyli na wypoczynek, dlatego w sobotę wybraliśmy się na wycieczkę na Klify Moheru. To najpiękniejsze i najbardziej rozpoznawane klify Irlandii. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na plaży Lahinch Beach. Słońce, plaża i ocean. To był udany dzień, naładowaliśmy akumulatory na ostatni tydzień pracy.

 

W dniu 08.05.2023 uczniowie z klas 4A (technik informatyk), 4M (technik mechanik), 4N (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej)  rozpoczęli praktyki zawodowe w Mallow w Irlandii w ramach projektu Erasmus+. Pierwsze dni upłynęły na poznawaniu okolicy, lokalnych opiekunów i zwyczajów panujących w tym pięknym kraju. Odbyły się spotkania organizacyjne z uczniami z każdego kierunku kształcenia oraz zajęcia z języka angielskiego. Uczniowie z klasy 4N uczestniczyli w kursie BHP, który był zakończony egzaminem. Wszyscy uczestnicy są już gotowi do podjęcia zadań, które będą stawiać przed nimi pracodawcy. Uczniowie oraz nauczyciele zostali zakwaterowani u rodzin goszczących. Jest to świetna okazja aby doskonalić znajomość języka angielskiego.

 

Kolejny dzień integracji 😀 spędziliśmy w południowo-zachodniej części Irlandii, w hrabstwie Kerry, gdzie znajduję się Park Narodowy Killarney. W malowniczym obszarze krajobrazowym podziwialiśmy jezioro Killarney oraz góry z największym szczytem Irlandii – Carrauntoohill. Szlak turystyczny, którym podążaliśmy prowadził przez tajemniczy las, w którym można było podziwiać piękne wodospady.  
Kolejnym etapem naszej wyprawy były bajkowe ogrody wokół Muckrose House oraz mała stolica regionu – miasteczko Killarney.
To był udany wypad.
Skip to content